Choroby afektywne – terminologia
W używanej obecnie w Polsce klasyfikacji ICD-10 (Międzynarodowa klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych, ICD-10) oficjalna nazwa tej choroby brzmi: zaburzenia afektywne dwubiegunowe. W klasyfikacji ICD-11, która w najbliższych latach zastąpi dotychczasową będzie używany termin „zaburzenia dwubiegunowe”.
W praktyce używane są też inne określenia tej choroby. Stosunkowo często można spotkać termin: „choroba afektywna dwubiegunowa” (w przeciwieństwie do „jednobiegunowej”), który spopularyzował w Polsce prof. Stanisław Pużyński. Z kolei wybitny znawca tego schorzenia, prof. Janusz Rybakowski, używa w swojej monografii określenia: choroba maniakalno-depresyjna i uważa, że lepiej oddaje ono dynamikę zmian nastroju i napędu występującą u wielu chorych. Warto dodać, że termin z oficjalnej klasyfikacji chorób, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, ma inną zaletę – wskazuje, że mamy tu w rzeczywistości do czynienia nie z jednym problemem zdrowotnym, ale z grupą zaburzeń wykazujących podobieństwa, ale też i niemałe różnice.
Historyczna nazwy tej choroby to psychoza maniakalno-depresyjna i cyklofrenia. Szczególnie pierwsza z nich jest mało trafna i może powodować duże nieporozumienia. Termin psychoza nie jest bowiem adekwatny dla większości osób chorujących na tę chorobę.